Spis treści
Aktualne wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z zakresu diagnostyki i leczenia chorych z migotaniem przedsionków. Co nowego w terapii przeciwkrzepliwej?
Current guidelines of the European Society of Cardiology on the diagnosis and treatment of patients with atrial fibrillation. What’s new in anticoagulant therapy?
Migotanie przedsionków (AF) to najczęstsza arytmia występująca u osób dorosłych. Udar mózgu i niewydolność serca jako konsekwencje AF są obecnie dobrze znane, ale AF wiąże się również z szeregiem innych powikłań zakrzepowo-zatorowych, dlatego tak istotna jest optymalna terapia przeciwkrzepliwa. U pacjentów z AF preferowane jest stosowanie bezpośrednich doustnych antykoagulantów (DOAC).
W czasie leczenia DOAC należy ściśle kontrolować czynniki ryzyka krwawienia, w tym parametry funkcji nerek. Warto podkreślić, że autorzy nowych wytycznych nie rekomendują stosowania określonych skal ryzyka krwawienia, podkreślają natomiast, że należy modyfikować i leczyć potencjalne choroby towarzyszące i czynniki ryzyka krwawienia.
Key words: atrial fibrillation, anticoagulation, stroke
Brak dostępu do artykułu
Masz subskrypcję? Zaloguj się
Spis treści
Inne artykuły w tym wydaniu
- Nowe wytyczne ESC z zakresu diagnostyki i leczenia chorych z migotaniem przedsionków. Wskazania do ablacji migotania przedsionków
- Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – niedoceniany problem kliniczny. Kiedy podejrzewać, jak rozpoznawać i leczyć?
- Jak dzisiaj rozpoznawać nadciśnienie tętnicze. Nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego
- Insulinooporność – czy to choroba? Diabetolog wyjaśnia
- Terapia resynchronizująca serca (CRT) – przewodnik dla lekarzy rodzinnych
- Pacjentka z niewydolnością serca z zachowaną funkcją skurczową lewej komory – opis przypadku
- Pacjent po zawale mięśnia serca z wysokimi wartościami cholesterolu LDL. Jak optymalnie u takiego chorego leczyć dyslipidemię? Opis przypadku