Spis treści
Pacjentka z niewydolnością serca z zachowaną funkcją skurczową lewej komory – opis przypadku
The patient with heart failure with preserved left ventricular ejection fraction – a case report
Niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową (HFpEF) jest złożonym zespołem objawów podmiotowych i/lub przedmiotowych spowodowanych zaburzeniami budowy i/lub czynności serca. Jedyną grupą leków o udowodnionym działaniu modyfikującym przebieg HFpEF, które powinny być włączone u każdego pacjenta, są flozyny (inhibitory SGLT2).
Omawiamy przypadek 69-letniej pacjentki z napadowym migotaniem przedsionków, nadciśnieniem tętniczym oraz otyłością, u której rozpoznano niewydolność serca z zachowaną frakcją wyrzutową lewej komory, zastosowano optymalne leczenie farmakologiczne HFpEF oraz chorób współtowarzyszących, uzyskując poprawę stanu klinicznego i regresję objawów podmiotowych i przedmiotowych.
Key words: heart failure, heart failure with preserved left ventricular ejection fraction, pharmacotherapy
Brak dostępu do artykułu
Masz subskrypcję? Zaloguj się
Spis treści
Inne artykuły w tym wydaniu
- Aktualne wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego z zakresu diagnostyki i leczenia chorych z migotaniem przedsionków. Co nowego w terapii przeciwkrzepliwej?
- Nowe wytyczne ESC z zakresu diagnostyki i leczenia chorych z migotaniem przedsionków. Wskazania do ablacji migotania przedsionków
- Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – niedoceniany problem kliniczny. Kiedy podejrzewać, jak rozpoznawać i leczyć?
- Jak dzisiaj rozpoznawać nadciśnienie tętnicze. Nowe wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego
- Insulinooporność – czy to choroba? Diabetolog wyjaśnia
- Terapia resynchronizująca serca (CRT) – przewodnik dla lekarzy rodzinnych
- Pacjent po zawale mięśnia serca z wysokimi wartościami cholesterolu LDL. Jak optymalnie u takiego chorego leczyć dyslipidemię? Opis przypadku