Spis treści
Pacjent z migotaniem przedsionków stosujący leki przeciwkrzepliwe z grupy antagonistów witaminy K wymaga leczenia operacyjnego. Jak go przygotować?
Patient with atrial fibrillation using vitamin K antagonists requires an operation. How to prepare him?
Wraz z rozwojem medycyny obserwuje się zwiększoną liczbę wykonywanych operacji, w Europie rocznie ich liczba sięga nawet 22 milionów [1]. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, chorzy kwalifikowani do operacji są bardziej obciążeni chorobami towarzyszącymi. Jednym z najczęstszych obciążeń u chorych starszych są choroby układu sercowo-naczyniowego, w tym migotanie przedsionków (AF) [2].
Z uwagi na konieczność stosowania leczenia przeciwkrzepliwego w ramach profilaktyki udaru niedokrwiennego mózgu w tej grupie chorych, przygotowanie do operacji niekardiochirurgicznych wymaga szczególnej uwagi.
Choć leki z grupy antagonistów witaminy K nie są preferowaną terapią u chorych z AF, w dalszym ciągu w gabinetach spotyka się grupę chorych stosujących warfarynę czy acenokumarol. Do wyboru antagonistów witaminy K skłaniają czynniki ekonomiczne, a ponadto u chorych z mechanicznymi protezami zastawkowymi są one jedyną zarejestrowaną formą leczenia przeciwkrzepliwego.
Key words: atrial fibrillation, anticoagulant treatment, preparation for surgery
Brak dostępu do artykułu
Masz subskrypcję? Zaloguj się
Spis treści
Inne artykuły w tym wydaniu
- Przewlekły zespół wieńcowy. Optymalna terapia przeciwdławicowa
- Co nowego w diagnostyce i terapii chorych z nadciśnieniem tętniczym? Chory z nadciśnieniem tętniczym i współistniejącą cukrzycą
- FreeStyle Libre 2: system ciągłego monitorowania glikemii – poprawa komfortu życia pacjenta z cukrzycą
- Szczepienia przeciw pneumokokom u osób dorosłych jako element profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych
- Prezentacja przypadku chorego z migotaniem przedsionków, u którego wykonano przezskórne zamknięcie uszka lewego przedsionka
- Leczenie depresji z towarzyszącym bólem
- Problemy pacjentów chorujących na stwardnienie rozsiane w gabinecie lekarza rodzinnego