Relacje
III Forum Telemedycyny 2024 za nami
Tematyka:
telemedycyna w praktyce
14 czerwca 2024 r.
Trzecia edycja Forum „Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce” odbyła się w dniach 11-12 czerwca 2024 roku w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” w Tarnowskich Górach. Wydarzenie organizowane przez FaktyMedyczne.pl to nie tylko konferencja, ale także program edukacyjny dla specjalistów różnych specjalizacji, którzy chcą wdrażać nowoczesne rozwiązania telemedyczne w praktyce.
Telemedycyna to szybko rozwijająca się gałąź opieki zdrowotnej - rzeczywistość, która dotyka niemal każdej specjalizacji medycyny. W połączeniu z nowymi możliwościami terapeutycznymi w postaci nowych substancji, urządzeń i procedur istotnie wpływa na wzrost jakości leczenia i opieki nad pacjentami.
Konferencja była przestrzenią wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych specjalizacji, którzy planują lub już teraz wykorzystują nowoczesne rozwiązania w codziennej praktyce indywidualnej lub klinicznej.
Ważnymi punktami III Forum: „Telemedycyna i nowe możliwości terapeutyczne w praktyce” były również debaty dotyczące poszczególnych bloków tematycznych oraz interdyscyplinarne omawiające sposoby współpracy specjalistów medycyny rodzinnej z lekarzami innych specjalności w opiece nad pacjentem. Podczas warsztatów omówione zostały praktyczne umiejętności korzystania z urządzeń, platform informatycznych wspierających różne formy teleopieki.
- W tym roku podjęliśmy tematykę z obszaru kardiologii, diabetologii, alergologii, psychiatrii i medycyny rodzinnej. Podczas konferencji przedstawiliśmy m.in. zagadnienia dotyczące nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych i telemedycznych w walce z epidemiami XXI wieku, nowości w diabetologii i teleopiece nad chorym z cukrzycą, telemonitoringu urządzeń wszczepialnych, nowych modeli teleopieki w Podstawowej Opiece Zdrowotnej, dobrych praktyk w teleopiece psychiatrycznej czy nowych możliwości w leczeniu chorób układu oddechowego. Odbyły się również warsztaty zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów w ujęciu praktycznym. Udział w Forum był doskonałą okazją do zapoznanie się z nowoczesnymi rozwiązaniami, które rewolucjonizują praktykę medyczną - powiedział prof. Paweł Krzesiński, Przewodniczący Komitetu Naukowego, Kierownik Kliniki i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego-Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, Przewodniczący Komisji ds. e-Zdrowia, Telemedycyny i Sztucznej Inteligencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Nowoczesne rozwiązania telemedyczne pozwalają udzielać specjalistycznych porad lekarskich na odległość, a także przesyłać wyniki badań diagnostycznych, dając dostęp do nich w czasie rzeczywistym. Telemedycyna umożliwia ponadto wsparcie pacjenta w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych w zakresie farmakoterapii i zmiany stylu życia, oferując innowacyjne narzędzia samokontroli. Rozwiązania telemedyczne mogą przysłużyć się pacjentowi, jednocześnie tworząc modele współpracy pomiędzy lekarzami medycyny rodzinnej a innymi specjalistami.
- Forum jak i sam program edukacyjny mają poszerzać dyskusję na temat wykorzystania nowych możliwości terapeutycznych oraz nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają i przyśpieszają pracę, a jednocześnie rozszerzają opiekę nad pacjentem, często zapobiegając nagłej hospitalizacji - powiedział Adrian Szulczyński, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, inicjator przedsięwzięcia.
Wydarzenie organizowane było przez Fundację FaktyMedyczne.pl we współpracy z Górnośląskim Centrum Rehabilitacji „Repty” oraz Komisją ds. e-Zdrowia, Telemedycyny i Sztucznej Inteligencji Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.